آرم سازمان.JPG

3تیر سالروز تاسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان

 

بخش کشاورزی به لحاظ توانمندي‌هاي قابل توجه در منابع و عوامل توليد از جمله اراضي مستعد کشاورزي، اقليم‌هاي متنوع آب و هوايي، منابع طبيعي تجديد شونده شامل جنگل‌ها و مراتع و ذخايرِ غني ژنتيکي توانسته است جايگاه مناسبي در اقتصاد کشور کسب نموده و نقش مؤثري در توليد ناخالص داخلي و افزايش صادرات غير نفتي کشور ايفا نمايد. این بخش با برخورداری از جمعیت 3/4 میلیون نفری بهره‌بردار، 21 درصد از اشتغال و 9/13 درصد از توليد ناخالص ملي و 22 درصد از صادرات غيرنفتي کشور را به خود اختصاص داده است.

توليد در بخش كشاورزي مستلزم سه مؤلفه منابع انساني، تكنولوژي و سرمايه است و هر چقدر اين منابع کامل‌تر باشد بخش كشاورزي قوت بيشتري خواهد گرفت. بی‌شک رسیدن به افقِ چشم انداز 20 ساله و تبدیل شدن به کشوری توسعه یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و کشاورزی در منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، مستلزم سیاستگذاری و برنامه‌ریزی‌هایی است که در رأس آن توسعه‌ی منابع انسانی خواهد بود. سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی بعنوان بزرگترین تشکل تخصصی و غیردولتی کشور، سازمانی است که در راستای این مهم و با هدف کمک و تقویت بخش کشاورزی کشور به پشتوانه دانش آموختگان کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست عضو سازمان و انتقال تجربیات ایشان به فعالان عرصه‌ی تولید محصولات کشاورزی، گسترش فناوري های جديد در كشاورزي، حفظ و پايداري محيط زيست و منابع پايه‌ی تجديد شونده و نهایتاً خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی، پس از تصویب قانون تأسیس در تیرماه سال 1380 شروع به فعالیت نموده است.

این سازمان در استان اصفهان با عضویت بیش از 10 هزار نفر عضو حقیقی از مجموع 163000 عضو حقیقی در کل کشور و بیش از پانصد عضو حقوقی از مجموع 6700 عضو حقوقی در کل کشور، بیش از 6 درصد اعضای حقیقی و قریب به 8 درصد از اعضای حقوقی سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که بطور متوسط در هر 20 دقیقه یک نفر فارغ‌التحصیل کشاورزی در کشور به جمعیت جویای کار این بخش اضافه می‌گردد و سهم استان اصفهان از این آمار بطور متوسط هر 8 ساعت یک نفر می‌باشد.

 

با توجه باینکه بیش از 60% بهره‌بردارن بخش کشاورزی بیسواد و کم‌سواد بوده و نیز بیش از 20 درصد ایشان بیش از 65 سال سن داشته و کمتر از یک درصد از بهره‌برداران این بخش دارای تحصیلات کشاورزی می‌باشند، لزوم افزایش ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی به وضوح احساس می‌گردد که خوشبختانه طی چهار سال گذشته باعنایت به اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی و واگذاری فعالیتهای تصدی‌گری دولت به بخش خصوصی، با اقداماتی نظیر استقرار بیش از 140 شرکت خدمات مشاوره‌ای، فنی و مهندسی کشاورزی و بیش از 60 کلینیک گیاهپزشکی در مراکز دهستانهای استان، انتخاب و آموزش بیش از 30 نفر مهندس ناظر نظام گلخانه‌ای و قریب به 40 نفر مهندس ناظر طرح بهینه‌سازی مصرف سوخت در واحدهای تولیدی کشاورزی توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان، ضریب نفوذ دانش در بخش کشاورزی در کشور از 8/0 درصد به 2/1 درصد رسیده است و پيش‌بيني مي‌شود این عدد در برنامه پنجم توسعه به 5/2 درصد ارتقاء يابد.

فرصتهای قانونی، بالاخص قوانین و مصوبات اخیر از جمله قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی، قانون هدفمندکردن یارانه‌ها، قانون برنامه پنجم توسعه، قانون نظام جامع دامپروری و نظام گلخانه‌ای کشور  مسیر را جهت تزریق دانش در بخش کشاورزی و استفاده از یافته‌ها و دستاوردهای علمی بواسطه محققین و دانش‌آموختگان بخش کشاورزی فراهم ساخته و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را در دستیابی به مهمترین هدف و اصلی‌ترین رسالت خود که مهندسی سازی فرایندهای تولید و خدمات در بخش کشاورزی می‌باشد، یاری می‌نماید.

کاهش اختلاف میانگین تولید با رکوردهای تولید در بخش کشاورزی از جمله اهدافی است که در بخش کشاورزی تنها از طریق بکارگیری نیروی کارشناسی متخصص و با استفاده از دستاوردهای علمی روز محقق خواهد گردید و منجر به افزایش و حرکت به سوی خودکفایی در تولیدات کشاورزی خواهد شد و سازمان نظام مهندسی نیز به پشتوانه اعضای خود این امر را با جدیت دنبال خواهد نمود.

زیبایی، چشم نوازی و حفظ و توسعه فضای سبز شهری، نشاط تفرجگاهها و آبادانی کوی و برزنها، افزایش تولید و حتی کسب رتبه‌های اول کشوری خصوصاً در سالهای اخیر، بهبود وضعیت تولید در بخش کشاورزی و افزایش ضریب نفوذ دانش در این بخش، نتیجه فعالیت مستمر و تلاشهای دلسوزانه اعضای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در این استان می باشد.

برنامه‌ریزی‌های صورت پذیرفته، در سایه تعامل، همفکری و همکاری با دستگاههای اجرایی استانی در راستای تحقق سیاستهای راهبردی بخش کشاورزی، موجب گردیده است تا امروز سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان در بسیاری از زمینه‌ها بعنوان پیشتاز و الگو در کل کشور مطرح گردیده و تجربیات خود را به سایر استانها انتقال دهد. در این میان می‌توان به اقدامات موثر سازمان در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، بهینه‌سازی مصرف سوخت در واحدهای تولیدی کشاورزی، اجرای نظام گلخانه‌ای کشور، مشارکت در طرح ساماندهی شبکه‌ی توزیع سموم کشاورزی، انجام بازدیدهای شهرستانی و دیدار رو در روی مسئولین با اعضای سازمان، حضور در مجامع تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز استان و نشست‌های متعدد با مقامات استانی بمنظور معرفی سازمان از منظر قانونی و اجرایی و معرفی توانمندیهای اعضاء همراه با ارائه راهکار جهت تقویت بخش کشاورزی و مشارکت در برنامه‌ریزی سایر بخشهای مرتبط، جلب نظر مسئولین استان در حمایت از سازمان و سیاستهای اجرایی آن، انعقاد تفاهمنامه‌های همکاری متعدد با مراجع علمی و اجرایی، حضور و مشارکت در برگزاری نمایشگاهها، همایشها و کارگاههای تخصصی متعدد، اقدامات موثر انجام شده در راستای واگذاری فعالیتهای تصدی‌گری دولت به اعضای حقیقی و حقوقی سازمان، صدور مجوز و پروانه‌های فعالیت واحدهای تولیدی و خدماتی بخش کشاورزی با استفاده از توان اجرایی شرکتهای خدمات مشاوره‌ای، فنی و مهندسی کشاورزی عضو سازمان، ارائه خدمات فرهنگی، رفاهی و تفریحی متعدد و متنوع به اعضاء، تعیین و پیشنهاد تعرفه خدمات کشاورزی، تصویب طرح تکریم مردم و جلب رضایت ارباب رجوع سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان برای نخستین بار در کشور توسط شورای سازمان اشاره نمود.

از جمله عوامل دستیابی به موفقیت و پیشرفت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در استان اصفهان برقراری تعامل و ایجاد بستر همکاری در جهت استفاده از ظرفیتهای نیروی انسانی متخصص در بخش کشاورزی می‌باشد. این مهم می‌تواند در تحقق هدف و رسالت سازمان در مهندسی‌سازی فرایندهای تولید و خدمات در بخش کشاورزی موثر واقع گردد. این موضوع بالاخص در دو بخش بسترسازی اشتغال و آموزش و پژوهش بسیار موثر خواهد بود. برنامه‌ریزی اشتغال با عنایت به سیاستهای دولت در کاهش نرخ بیکاری و ایجاد فرصتهای شغلی جدید با محوریت کارآفرینی و نیز توانمندسازی اعضاء از نظر توان فنی و اجرایی از طریق برنامه‌ریزی آموزشی از جمله اهدافی است که تعامل و ارتباط با مراجع و دستگاههای استانی می‌تواند در تحقق آن موثر واقع گردیده و موجب تسریع در دستیابی به این اهداف گردد.

 

برگزاری جشنواره روز ملی مهندسی استان اصفهان اقدامی شایسته و قابل تقدیر و فرصتی مغتنم بمنظور تشویق و ترغیب شاغلین در حرف مهندسی جهت استمرار حرکت در مسیر رشد و توسعه میهن اسلامی و نیز تجلیل از نخبگان و قدردانی از زحمات پیش‌کسوتان گرانقدری است که عمر و زندگی خویش را وقف آبادی و آبادانی ایران عزیز نموده‌اند. همچنین واگذاری مسوولیت تشکیل کمیته‌های تخصصی و انتخاب برترین‌ها در بخش‌های مختلف مهندسی به سازمانهای تخصصی نظیر سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی نشانگر رویکرد صحیح و ظریف مدیریتی در برگزاری و اعتبار بخشی به این جشنواره می‌باشد و امید است تداوم و استمرار این جشنواره که به همت و تلاش جمع کثیری از مسئولین و سازمانهای استان اصفهان پایه‌گذاری و حمایت گردیده است، موجبات تعالی و ایجاد شور و نشاط و انگیزه در جامعه مهندسی استان و کشور را فراهم آورد.

 

به فضل الهی و در ظل توجهات ائمه اطهار آینده ایران عزیز، دورانی سرشار از امید، خدمتگزاری برتر و بالاتر به جامعه و بشارت‌دهنده فردایی درخشان، برای کشور و بویژه بخش کشاورزی خواهد بود. انشاء ا... .

 

 

مهدی تقی پور بروجنی

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان

و رئیس منطقه چهار کشور

 

 

 

 

 
صفحه بعدی 1 2 3 صفحه قبلی

آدرس:بلوار کشاورز - کوی امیریه (بلوار گل ها) - جنب مجموعه ورزشی زیتون
کلیه حقوق این سایت متعلق به سازمان نظام مهندسی و کشاورزی و منابع طبیعی استان اصفهان میباشد.
کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.
تلفن های سازمان : 64-37815360
دورنگار : 37815365
Email : info@agriengs.ir